sobota, 28 marca 2015

W cieniu królewskiej faworyty - ogórkowy płyn do mycia twarzy Katarzyny Medycejskiej

https://www.pinterest.com/pin/321022279659979217/Krąży tu i ówdzie czarna legenda o księżnej z rodu włoskich Medyceuszy, żonie króla Francji Henryka II i matce trzech francuskich królów - mroczna opowieść o Katarzynie Medycejskiej. Katarzyna nie była spoko. W sumie można ją zaliczyć na poczet najbardziej wpływowych kobiet w historii, niemniej ciężko odeprzeć zarzuty o trucicielstwo, które spływają na nią niemal z każdej strony. Od dziecka nie było jej lekko - matka rodząc ją zmarła, a ojciec poszedł w jej ślady trzy tygodnie później (jak twierdzono, z powodu wybujałego temperamentu seksualnego, który skutkował zachorowaniem na syfilis). W wieku 14 lat wyszła za mąż za delfina, Henryka de Valois, księcia Orleanu. Kochała Henia całym sercem, ale Henio wolał wdzięki Diany de Poitiers, która została jego faworytą przez całe kolejne 25 lat. Katarzynie łatwo nie było - urzeczona Henrykiem, musiała znosić jego niechęć i akceptować wyzierającą niemal z każdego kąta postać Diany. Metresa Henia miała mlecznobiałą cerę, regularne rysy twarzy i uchodziła za atrakcyjną. Katarzyna zaś, jak powszechnie ją opisywano, wyróżniała się wyłupiastymi oczami. No cóż, porównanie nie wychodziło klawo dla Kaśki de' Medici. Co więcej, w dniu ślubu Henryk miał rzec: "Okłamano mnie. Nie tylko nie jest piękna, ale też nie ma żadnego wdzięku". Kiepsko, nie?

Przenieśmy się teraz do 1536 roku, kiedy to najstarszy syn ówczesnego króla Francji i brat Henryka odpoczywał na łonie natury, grając w piłkę. Miał prawo, w końcu niebawem wyruszał na wojnę. Młodemu mężczyźnie zachciało się pić, więc poprosił o wodę. I dostał ją. Już tego samego dnia
wieczorem nie czuł się dobrze, rozgorączkowany jednak nie zrezygnował z wyprawy. Niestety, było coraz gorzej - tak źle, że nie był w stanie podróżować powozem, a potem nawet i łódką. Następca tronu zmarł, a następny w kolejce do tronu był, jak się domyślacie, nasz Henio. Czemu podejrzewano Kaśkę? Ano dlatego, że miała bzika na punkcie alchemii. W jej sypialni piętrzyły się słoiczki z ziołami i tajemniczymi proszkami, królowa bowiem długo nie mogła zajść w ciążę, szukała więc sposobów, by dać Henrykowi potomstwo. Katarzynę oskarżano nie tylko o otrucie starszego syna króla, ale również o śmierć kochanki Henryka - Diany oraz Joanny - królowej Nawarry. Pomagać miał jej w tym szatańskim dziele alchemik i medyk Cosimo Ruggieri, w którego obecności ponoć Katarzyna przekłuwała szpilkami woskowe figurki znienawidzonych przez siebie osób. Legenda głosi również, że miała w zwyczaju nasączać rękawiczki trucizną i darować je osobom, na które pragnęła sprowadzić śmierć.

Kaśka jednak mimo wszystko zachwycała. Konno jeździła po męsku, do czego potrzebna była jej bielizna. Tak więc wynalazła ją, a zachwytom nad tym pomysłem nie było końca. Podobnież i z damskim siodłem, to ją uważa się za prekursorkę tego rodzaju siodeł.
Sypialnia Katarzyny w Chateau de Chenonceau
Dworzanie bardzo ją lubili i szanowali. Katarzyna wciąż dzieliła łoże z Henrykiem, ponoć sama Diana miała namawiać Henia, by wypełniał małżeńskie obowiązki. Katarzyna ciągle nie mogła dać Henrykowi potomka, piła więc rozmaite mikstury, które miały zabić mieszkającego w jej macicy demona i dać jej upragnione dziecię. W końcu stało się - dziesięcioro dzieci przyszło na świat, ku radości całego dworu. Nostradamus przepowiedział jej jednak śmierć męża - przepowiednia ziściła się i już niedługo Katarzyna została królową regentką. Usunęła Dianę z dworu (potem ją uśmierciła), przejęła władzę w swoje ręce i rządziła niepodzielnie tak sobą, jak swoimi dziećmi i ludem.

1. Ogórek dla królowej Francji, proszę!


Katarzyna, choć nie zachwycała urodą, starała się jednak dbać o to, co dała jej Mamusia Natura. By zachować młodość, używała gołębich ekskrementów, które aplikowała sobie na twarz. Gołębie kupki - dość intrygujący sposób dbania o cerę... Wieść niesie też , że twarz myła specjalnym płynem na bazie ogórka. Przepis na ten kosmetyk należał do św. Hildegardy z Bingen, wizjonerki, mniszki i zielarki. Zbyt wiele na temat składników i proporcji nie wiadomo, jednak my także znamy niezwykły wpływ ogórków na cerę.

Ogórki są bogate w:
  • kwasy organiczne
  • sole mineralne
  • cząsteczki śluzowe
  • enzymy 
  • witaminy (C, B, A, E)
  • przeciwutleniacze: np. karoteny czy luteinę, które powstrzymują starzenie się skóry


Jego Zieloność - ogórek:
  • zmiękcza skórę
  • odświeża ją i rozjaśnia
  • działa odżywczo i nawilżająco
  • ma właściwości przeciwzmarszczkowe
  • zmniejsza obrzęk i opuchliznę
  • doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i skłonnej do wyprysków
  • dobrze tonizuje i rozświetla skórę

Ogórek (jego sok i miąższ) możemy wzbogacić o dodatkowe produkty, które świetnie spisują się w pielęgnacji cery: miód i sodę oczyszczoną.


Miodzik dobrze oczyszcza cerę z zanieczyszczeń, nawilża, wygładza i odżywia. Polecany jest w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Mogą go również używać osoby z cerą suchą, jednak w takim przypadku należy nie przesadzać z ilością.





Soda oczyszczona spisuje się tak dobrze, jak peeling. Oczyszcza skórę z sebum, wygładza ją, zwęża pory, powstrzymuje błyszczenie i lekko rozjaśnia blizny. Również polecana jest głównie dla cery trądzikowej i tłustej.




2. Ogórkowy płyn do mycia twarzy - bądź jak Kaśka Medycejska (bez wyłupiastych oczu)!


Katarzyna Medycejska doceniała ogórasy i stosowała je, by oczyszczać twarz. Jak wspomniałam - przepis na jej niezwykły płyn nie jest znany, ale od czego mamy wyobraźnię?

Jak zrobić sobie własny ogórkowy płyn? Potrzeba nam tylko:
  1. Pół mniejszego ogórasa (lub 1/3 większego, zależnie od rozmiaru, "im więcej ciebie, tym mnieeeej", ekhm...)
  2. Łyżeczki miodu
  3. Łyżeczki sody oczyszczonej

  Przygotowanie jest tak proste, jak budowa cepa:
  1. Obieramy ogórek ze skóry lub pieczołowicie czyścimy skórkę (najlepiej szczoteczką), a następnie wybraną część ogórka torturujemy na tarce. Zrobi nam się taka niezbyt smakowicie wyglądająca papka pływająca w ogórkowym soku. Soku absolutnie nie odlewamy, zostawiamy go w miseczce razem z rozczłonkowanym ogórkiem.
  2. Do ogóreczka dodajemy łyżeczkę miodu i łyżeczkę sody oczyszczonej. Konsystencja będzie półpłynna (bardziej w stronę płynnej). Wszystko razem mieszamy.
  3. Idziemy do łazienki i nabieramy nasz płyn na dłoń. Wmasowujemy dokładnie w swe niewieście oblicze. Możemy pozostawić płyn na twarzy na chwil kilka lub zmyć od razu. 
  4. Podziwiamy przyjemny efekt.

 

Oczywiście najlepiej przygotować sobie takie ciapry na świeżo, tuż przed użyciem, ale nic się nie stanie, jeśli zostanie nam odrobinka z rana (albo wieczora). Możemy wsadzić resztkę do lodówki i zużyć wieczorem (albo rano).

Stosujecie ogórki w pielęgnacji twarzy? Czy tylko pożeracie w sałatkach i na kanapkach? :)



Bibliografia:
Jean-François Solnon: Katarzyna Medycejska. Złowroga królowa Francji, Warszawa 2007
Sebastian Duda: Niebezpieczna Medyceuszka, Ale Historia
Prawdziwa twarz Katarzyny Medycejskiej, Polskie Radio
Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski, Podręczny słownik chemiczny. Wyd. I. Katowice 2004


43 komentarze:

  1. Faktycznie prosty przepis - nawet ja sobie poradzę z takim wyzwaniem ;D a że uwielbiam to co daje nam matka natura to chętnie spróbuję :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Jesteś niesamowita!
    Twoje posty czyta się jak bestsellery!

    OdpowiedzUsuń
  3. miód lubię, cenię jego właściwości pielęgnacyjne:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam miód w pielęgnacji :) Ciekawa jestem jak się sprawdzi w połączeniu z ogórkiem i sodą :) Wszystkie składniki mam, więc płyn jutro zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko wyglądało mało apetycznie, ale wrażenia wizualne nie są najważniejsze :P

      Usuń
  5. Twoje posty są po prostu rewelacyjne! Z niecierpliwością czekam na kolejne! :)
    Świetny pomysł połączyć historię z czasami dzisiejszymi. I każda z nas może przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego.
    A kupki gołębie...Pozostawię bez komentarza! :)
    Pozdrawiam :***

    OdpowiedzUsuń
  6. własnie mi gołąb grucha na parapecie hahahaha xd chyba będzie się wypróżniał może zapoluję na owe cuda xd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zbieraj ten eliksir młodości! :D

      Usuń
    2. Ja mam cały balkon obsrany, że ja wcześniej nie wiedziała, że to kosmetyk!!!

      Usuń
    3. haha dawajcie dziewczęta zbierajmy kupki xd

      Usuń
    4. Ciekawe czy innego ptactwa też działają należycie, czy koniecznie to muszą być gołębie kupy :P

      Usuń
    5. a jakie inne jeszcze zbieramy> wronów i gawronów? xd

      Usuń
    6. Proponuję krucze, mogą być dorodne! :P

      Usuń
  7. Uwielbiam Twoje posty! "Katarzyna nie była spoko" - no co się dziwić, każda kobieta byłaby załamana po usłyszeniu takich słów w dzień ślubu. A te rzekome otrucia i mikstury... Myślę, że to podręcznikowy przykład kobiety, która dla faceta stara się za bardzo :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, jak miło mi to czytać ;). Trochę mi jej nawet szkoda, bo jednak takie odrzucenie musiało mocno zaboleć...

      Usuń
  8. Uwielbiam te historyczne opowieści :D Tak nie mogła mieć dziecka, a później siup i prawie cala drużyna :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wszystko dzięki tajemnym ziołowym miksturom! Potęga ziół nie ma sobie równych :D

      Usuń
  9. Woow, ale miło jest u Ciebie !!! Ogórki i miód lubię w każdej postaci !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :) Ja też przepadam za ogórasami i miodem :)

      Usuń
  10. Z ogóra tonik robiłam :) ot, woda z ogórasem, cała filozofia. Twój przepis brzmi świetnie, w sumie z wszystkimi trzema składnikami się moja cera lubi, więc w lecie jak ogórki swojskie mieć będę to zrobię takie cuś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też czekam na swojskie ogórki. Nie ma to jak własne :)

      Usuń
  11. Fajne są te Twoje przepisy, naturalne toniki są o niebo lepsze od tych kupnych, no ale ja jestem taaaaaaaaaka leniwa :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też leń dopada, nie martw się. Czasem po prostu mnie najdzie i staram się coś pociapkać, ale różnie to bywa :P

      Usuń
  12. Haha faktycznie nie była ani spoko, ani ładna :P
    Mam jakiegoś ogórka w lodówce, może zamiast go zjeść... ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze możesz spróbować zrobić myjadło Katarzyny :P

      Usuń
  13. świetny przepis. Na pewno wykorzystam w sezonie ogórkowym!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że przypadł Ci do gustu :)

      Usuń
  14. Świetny wpis. Choć zaczęłam w trakcie rozkminiać, czy mieli wtedy sodę taką, jak my. ;-)

    No i zawsze jest opcja, ze może jej na cerę pomagały jednaj te gołębie... :-) Ale też wolę wersję, ze to ogórek i miód, zwłaszcza, że wszyscy wiemy, że one są dobroczynne dla urody. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja, soda w średniowieczu była znana, ale na pewno nie była oczyszczona :). Z tymi gołębiami to jednak nie bardzo chce mi się próbować ;).

      Usuń
  15. Świetny wpis :) Myjadło Katarzyny chętnie wypróbuję. Kiedyś namiętnie przygotowywałam maseczki z ogórka i byłam zadowolona z ich wpływu na moją cerę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też lubię wykorzystywać ogórek do pielęgnacji, w dodatku lubię jego zapach ;)

      Usuń
  16. robię czasem maseczki z ogórka , super odświeżają ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. muszę sobie zrobić taki płyn! bardzo fajny post i bardzo miło się go czytało! kochan, zostaję u Ciebie! :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Taka lekcja historii z akcentem kosmetycznym to super sprawa :))

    OdpowiedzUsuń
  19. Może jestem dziwna, ale nie przepadam za miodem - czy to za jego smakiem, czy za zapachem. Jednak może przemogę się i przyrządzę tę papkę z jego udziałem ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...