sobota, 27 czerwca 2015

Seria ziołowa (?) - morszczyn pęcherzykowaty. Tonik z morszczynu

Czasem spacerując brzegiem morza można natknąć się na glony i wodorosty. Jako dziecko uwielbiałam się w nich babrać. Od kiedy dowiedziałam się, że one nie żyją, do woli mogłam sobie je macać i upajać się ich obślizgłą naturą. Gdyby to żyło, raczej bym nie chwyciła. Ale wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak dobry wpływ mają na skórę wszelkie glony i brunatnice. Właściwie długo pozostawałam w nieświadomości, aż w sklepie zielarskim nie natknęłam się na morszczyn pęcherzykowaty. Pani sprzedawczyni poinformowała mnie, że robi się specjalne ziołowe maści z dodatkiem morszczynu, które są przeznaczone dla... koni. Po to, żeby wyścigowe rumaki mogły biec jeszcze szybciej i w galopie pokazywać swoje wielkie zębiska. Chodzi o to, że morszczyn poprawia sprawność. Wzięłam saszetkę i zasiadłam do przyswajania wiedzy. Przede wszystkim morszczyn pęcherzykowaty strasznie śmierdzi. Rybi odór jest mało zachwycający, ale co tam smrodek, jeśli ma tak dobroczynne działanie na cerę? 

1. Cuchnący glon sprzyja pięknej cerze!


Morszczyn pęcherzykowaty rośnie sobie radośnie w wodach Pacyfiku i Atlantyku, rzadziej w Morzu Bałtyckim. Kiedyś ponoć można było go spotkać w okolicach Gdańska, ale potem tak zasyfiliśmy wodę, że morszczyn już nie kwapił się, żeby rozwijać się w takim brudzie. 

  
Należy do brunatnic i najbardziej pożyteczne są jego plechy wyrzucane na brzeg przez fale. Morszczyn można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nie będziemy się dzisiaj rozwodzić nad jego wspaniałymi właściwościami dla organizmu (choć warto wspomnieć, że wykorzystuje się go przy otyłości, problemach z tarczycą, niedoborze jodu, a nawet raku okrężnicy!), natomiast wspomnę co nieco o jego zbawiennych efektach stosowania dla skóry.


Morszczyn pęcherzykowaty jest bogaty w:
  • jod (0,04 - 3,5% w zależności od pochodzenia) - chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, zapobiega suchości i wspiera krążenie krwi
  • kwas alginowy (do 19%) - odmładza, usuwa złogi tłuszczu, nawilża i wiąże toksyny
  • fukoidynę - stymuluje mikrokrążenie krwi i limfy, a także poprawia przenikanie mikroelementów przez skórę
  • laminarynę (2%) - zwiększa elastyczność skóry i działa przeciwzapalnie
  • mannitol (10%) - chroni cerę, energetyzuje, wygładza i odmładza
  • brom - reguluje rogowacenie naskórka i działa antyseptycznie
  • arsen - w niewielkich ilościach nasz organizm go potrzebuje, działa bardzo podobnie do keratyny
  • wapń - działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia skóry i uszczelnia błonę komórkową

 2. Morszczynowy tonik zrób se sama


By stworzyć własny morszczynowy tonik potrzebujemy bardzo niewiele:




Przygotowanie:
Morszczyn pęcherzykowaty mielony znajdziemy w sklepach zielarskich i zapłacimy za niego około 3zł za 50 g! Dwie łyżeczki takiego oto morszczynu zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do naciągnięcia. Najlepiej przykryć kubeczek talerzykiem, bo... nie ukrywajmy, mocno wali rybą... Po kilku - kilkunastu minutach przecedzamy i wlewamy do buteleczki.


Dodam, że cholernie ciężko się go używa właśnie ze względu na ten okropny, portowy zapaszek. W związku z tym faktem stwierdziłam, że stosowanie takiego toniku przyprawi mnie o odruch wymiotny, dlatego trzeba coś z tym fantem zrobić. Jeśli jesteście wrażliwe na zapachy - w łyżeczce spirytusu rozpuśćcie kilka kropel jakiegoś dobrego dla cery olejku eterycznego (ja wybrałam standardowo cyprysowy, również dlatego, że ma intensywny aromat). Spirol z olejkiem wlejcie do buteleczki ze śmierdzącym naparem morszczynowym i od razu poczujecie różnicę!


Efekty:
Rezultaty stosowania tego toniku niezmiernie mnie zadziwiły. Zostałam z otwartą gębą. 
  • skóra zrobiła się niesamowicie miękka, wręcz jedwabista
  • przykre niespodzianki w postaci wyprysków zniknęły albo zrobiły się przynajmniej o wiele, wiele bledsze
  • przebarwienia też stały się jaśniejsze niż przedtem
  • odcień cery uległ poprawie
  • skóra przestała się tak mocno przetłuszczać, a jednocześnie jest dobrze nawilżona


Taki tonik morszczynowy możemy wykorzystać jeszcze do kąpieli. Wlewamy sobie go trochę do wanny i cieszymy się świetnym działaniem na skórę lub - jak stosuje go moja mamuśka - natrzyjcie sobie nim ciało przed lub po kąpieli. Nie próbowałam jeszcze czegoś takiego, ale że mam chętkę na testowanie, to z całą pewnością nie omieszkam wypróbować :).

Znacie morszczyn pęcherzykowaty? Robiłyście z niego jakieś kosmetyki, a może spożywałyście (brrr!)?



Bibliografia:
1. Stanisław Kohlmünzer: Farmakognozja: podręcznik dla studentów farmacji, Wyd. V unowocześnione, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003
2. Henryk Różański: Morszczyn - Fucus jako lek naturalny




22 komentarze:

  1. mam nadzieję że uda mi się w te wakacje być nad morzem chociaż przez jeden dzień. Wtedy postaram się zrobić zapas tego śmierdziuszka :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzymam kciuki, żebyś znalazła trochę tych obślizglaków :D

      Usuń
  2. Aktualnie piję w mieszance ziołowej ;) A tonik z chęcią bym sprawdziła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jak ze smakiem/zapachem? Jest wyczuwalny wśród ziół? :)

      Usuń
  3. Tak zachęcasz tym zapachem, że ciężko się powstrzymać :DD
    Mi algi strasznie śmierdzą, a ja w dodatku nie lubię ryb... Ale czego się nie robi dla ładnego lica. Może kiedyś się odważę :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ryby lubię, ale ciapranie się płynami/maseczkami, które wonieją rybą to zupełnie inna para kaloszy :D Przełamałam się jakoś :D

      Usuń
    2. Mnie też w sumie na razie tylko jeden zapach skutecznie odwiódł od stosowania kosmetyku :D Twarda jestem :D Ale jednak ryba na twarzy...

      Usuń
  4. Oj ten zapach to mnie jakoś zniechęcił :/ Trochę się obawiam, że i tak będzie śmierdolić po dodaniu spirytu i olejku :/ A takie fajne efekty i za niską cenę można zrobić tonik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest zdecydowanie lepiej z olejkiem, to muszę zaznaczyć, niemniej... Ale dla efektów warto się przemęczyć :P

      Usuń
  5. Wow, nie znałam tego wcale a wcale! Efekty niezłe, a cena faktycznie śmieszna :) No i po co przepłacać za jakieś chemiczne toniki... :)
    Ja aktualnie tonik z koniczyny czerwonej stosuję i powiem Ci, Mi, jest szał :D Po dwóch tygodniach lico w stanie znacznie lepszym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę sobie zrobić taki, jak tylko skończę morszczynowy - zabieram się do roboty :D

      Usuń
  6. bardzo przydatny wpis! jakoś wcześniej nigdy nie zwróciłam uwagi na ten morszczyn, a tu faktycznie właściwości ma świetne, a cena wręcz śmieszna! :) uwielbiam dowiadywać się takich nowinek :) jak będę w zielarskim to na pewno kupię.

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Polecam kupić w zestawie klamerki na nos :D

      Usuń
    2. spoko mam alergię letnia porą zawsze to nie czuję nic:D

      Usuń
  8. myślę że łatwiej by mi było tonizować skórę niż kąpać się w towarzystwie portowego zapaszku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście w kąpieli ten zapach zanika, ale tak czy owak najprzyjemniejszy nie jest :P

      Usuń
  9. Zapach faktycznie jest okropny, ale uwielbiam ze względu na jego cudowne działanie na moją cerę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Słusznie ten pytajnik z uwagi na przedmiot postu :-).

    OdpowiedzUsuń
  11. Taki tonik to faktycznie fajna rzecz zwłaszcza, że jest tak tani :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Uwielbiam ziołowe kosmetyki, więc jestem niemal pewna, że i ten przypadłby mi do gustu, nawet pomimo morderczego zapachu ;) Na tej stronie www zaopatruję się w zioła, które często przerabiam potem samodzielnie na kosmetyki. Wymaga to trochę pracy, ale zawsze jestem zadowolona z efektów :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...